Zasady na drodze

Czy to miasto, czy to wieść, nieważne słońce czy deszcz niestety każdego rowerzystę, bez najmniejszego wyjątku, obowiązują przepisy ruchu drogowego. Mandaty są bolesne, jednak często bywają nieuniknione. Brak dzwonka, czy łamanie przepisów jak wyprzedzanie innego roweru na zakręcie to tylko nieliczne przykłady, które mogą nam przysporzyć kłopotów.

Kodeks drogowy dla rowerzystów jest prosty, jasny i klarowny. Każdy uczestnik ruchu powinien się z nim dokładnie zapoznać, przepisy w bardzo oczywisty sposób określają co można a czego kategorycznie się zabrania.

Warto się zastanowić, czy potrzebujemy jakiś dokument? Warto pamiętać, że osoby pełnoletnie nie muszą posiadać ani karty rowerowej ani prawa jazdy, kwestia ta wygląda całkiem inaczej w przypadku osób pomiędzy 10 a 18 rokiem życia. Dzieci w tym wieku mają obowiązek posiadania takiego dokumentu, otrzymać go mogą po zdaniu testu w swojej szkole. Z dokumentami wyjaśnione, a co z wyposażeniem? Czy istnieją elementy, które bezwzględnie musimy posiadać? Najważniejsze oświetlenie, rowerzysta musi z nich korzystać od zmierzchu do świtu. Inne potrzebne elementy to oczywiście sprawny hamulec, dzwonek rowerowy.

Coraz nowocześniejsze sprzęty wyposażone są w dodatkowe elementy, które pozwalają nam czuć się bezpieczniej. Zanim wyjedziemy w drogę pomyślmy o własnym zdrowiu, a często nawet życiu. Bez odpowiedniego wyposażenia, łamiący przepisy stwarzamy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

You may also like...