W jaki sposób obniżyć zawartość NO2 w akwarium?

Istnieje grupa związków chemicznych, które pojawiają się w każdym akwarium, jednak ich ilość powinna być pod stałą kontrolą, ze względu na fakt, że potrafią być bardzo szkodliwe dla zdrowia i niekiedy nawet życia akwariowej fauny i flory.

Niebezpieczne substancje – NO2 w akwarium

NO2 czyli azotyny, podobnie jak amoniak (NH3) są toksyczne dla zwierząt. Dla ich dalszego przetwarzania potrzebne są odpowiednie kolonie bakterii, żyjące w danym zbiorniku. Dopiero zmiana azotynów na nieszkodliwe azotany pozwala zamknąć cykl azotowy, który występuje w każdym akwarium i jest niezbędny dla życia i zachowania równowagi całego systemu.

Azotany mogą stanowić zagrożenie dla akwarium wyłącznie w sytuacji, gdy ich ilość będzie na tyle wysoka, że spowodują drastyczny rozrost zielonych glonów – będzie to wyglądało wybitnie nieestetycznie, a poza tym wpłynie na ogólną kondycję zamieszkujących akwarium ryb.

Aby zbadać poziom NO2 i NO3 w akwarium należy regularnie przeprowadzać testy. Specjalne zestawy bez najmniejszej trudności można nabyć w sklepach zoologicznych. Niektóre z nich potrafią nawet określić wartości innych ważnych dla zbiornika parametrów.

You may also like...