Kiszone buraki – sposób wykonania i właściwości.

Kiszone buraki to tradycyjny sposób na wykonanie domowego czerwonego barszczu. Mogą być również dodatkiem do barszczu wigilijnego lub barszczu z dodatkiem pieczonych buraczków.

Buraki kiszone jak zrobić?

Składniki:

– 1 kg czerwonych buraczków

– 3 ząbki czosnku

– 1 listek laurowy

– 2 ziarenka pieprzu

– 3 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody

– 1 łyżka soli.

Wykonanie:

1. Buraczki umyć i cienko obrać – wszystkie czynności najlepiej wykonywać w rękawiczkach, ponieważ bardzo barwią ręce. Można ich również nie obierać, a jedynie odciąć stwardniałe końce i dokładnie wyszorować.

2. Buraczki pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do dużego słoika, docisnąć. Dodać czosnek, liście laurowe i pieprz.

3. Zalać wodą wymieszaną z solą, całkowicie nią przykrywając buraczki. Potrząsnąć delikatnie słoikiem w ten sposób, aby pozbyć się pęcherzy powietrza i jeszcze raz docisnąć buraczki.

4. Słoik szczelnie zamknąć i zostawić na kilka dni w temperaturze pokojowej do czasu, aż rozpocznie się fermentacja i na wierzchu zgromadzi się piana.

5. Słoik z burakami odstawić do chłodnego pomieszczenia – piwnicy lub do lodówki. Optymalna temperatura do kiszenia to około 10 stopni C, nie mniej jednak niż 0 stopni C.

6. Po kilku dniach (nie dłużej jednak niż do 2 – 3 tygodni) można już wykorzystać buraczki. Otworzyć wówczas słoik, zebrać pianę i wykorzystać ukiszone buraki wraz z sokiem do barszczyku lub wypić sok, a buraczki wykorzystać do surówki.
Niewykorzystany sok można zlać do butelek oraz przechowywać w lodówce.

O właściwościach słów kilka.

O zdrowotnych właściwościach kiszonek można pisać długo i wiele. Do najważniejszych należy to, że kiszone buraczki wpływają korzystnie na poprawę odporności organizmu, poprawiają lub wręcz odbudowują mikroflorę jelitową, a także wpływają na ich prawidłową pracę i przyczyniają się przez to do zapobiegania zaparciom.

Taka kiszonka zawiera również znaczną ilość witaminy C – przez co przyczynia się w znacznym stopniu do poprawy wyglądu skóry.

 

You may also like...