Jedzenie z puszki, czy szkodzi?

Jedzenie z puszki ma wiele zalet. Jest wygodne, tanie i zazwyczaj długo się nie psuje. Jednak, żeby te plusy nie przyćmiły minusów przyjrzyjmy się co tak naprawdę czeka na nas w puszce.

Konserwanty

Przede wszystkim spożywając konserwy i musimy pamiętać, że zawiera ono dużo konserwantów w tym sól, której nadmiar w organizmie może prowadzić do bólów głowy, zmęczenia, nudności, znużenia, oraz wielu problemów na tle układu krwionośnego. By uniknąć narażenia na kontakt z nadmierną liczbą soli, sodu, tłuszczu, powinniśmy zwracać uwagę na skład podany na etykietach. A także ufać własnej ocenie, bo w wielu przypadkach papier przyjmie wszystko.

Kontrowersje

Bardziej kontrowersyjny od samego pokarmu jest ich sposób pakowania. Przemieszczanie się składników z opakowania do pożywienia stanowi jedno z podstawowych kryteriów oceny przydatności materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Bisfenol A jest to związek wykorzystywanych w produkcji pojemników do żywności,plastikowych butelek, zabawek, czy kosmetyków. Badania naukowe wykazują, że BPA poprzez przynależność do ksenoestrogenów (związków, które budową przypominają żeńskie hormony estrogeny) może wpływać na układ endokrynny oraz powodować cukrzycę, otyłość czy wykazywać szkodliwe działanie na układ rozrodczy.

Jak to jest?

Każde opakowanie musi przejść odpowiednie badania toksykologiczne , analizujące migrację związków chemicznych jej ilości oraz wpływu na organizm człowieka. Nie jest więc tajemnicą, że metalowe opakowania zawierają substancje zasadniczo szkodliwe dla zdrowia człowieka, ale są one ograniczone do ilości, które nie wykazały negatywnego wpływu na zdrowie, Warto jednak pamiętać, że badania opierają się na wielu letnich obserwacjach i to co teraz uznawane za nieszkodliwe może okalać się w przyszłości za szkodliwe.

Podsumowując

O ikonserwy nie stanowią głównego punktu w twoim menu i sięgasz po nie z umiarem to nie musisz z nich rezygnować. Jeśli natomiast twoja lodówka przepełniona jest puszkami to może warto pomyśleć o zmianie w trosce o własne zdrowie?

 

You may also like...